Šampion silan u Valjevu

Metalac Farmakom - Partizan NIS 62:80 (10:24, 13:22, 23:17, 16:17)

I četvrti put u sezoni Partizan je savladao ekipu Metalca, obzirom na formu u poslednje vreme ovoga puta sigurno lakše nego što se očekivalo. Valjevci su posle sjajne partije protiv Mege potpuno podbacili, ali su ostali na trećoj poziciji i u poslednja tri kola potrebna su im dva trijumfa za overu tog plasmana.

Najefikasniji kod Metalca bio je Ljubičić sa 10 poena, dok su Partizan predvodili Andrić sa 14 poena, odnosno Milutinov sa 11 poena i 14 skokova.

Već u prvom poluvremenu sve dileme oko pobednika su bile razrešene, ekipa Partizana je bila potpuno fokusirana na igru i rezultat, Metalčevi igrači dekoncentrisani i potpuno van ritma. Tako je manje-više ostalo do kraja, trijumf nad crno-belima ostaje nedosanjani valjevski san.

Niko u ovoj sezoni nije u prvom poluvremenu tako lako i ubedljivo nadigrao Metalca na njegovom terenu, kao što je to učinio beogradski Partizan u ovom meču. Crno-beli su neuporedivo bolje otvorili utakmicu, bili znatno čvršći u odbrani, nadmoćniji u skoku i precizniji u šutu. Odmah su stvorili prednost od sedam-osam poena što im je ulilo neophodnu sigurnost, dok su na drugoj strani, momcima Vladimira Đokića ruke počele da drhte, mnogo šuteva su promašili i kola su krenula nizbrdo... Prednost gostiju je neumitno rasla, Vujoševićevi igrači su se baš razigrali, dobili niz prilika za otvorene šuteve za dva i tri poena, dobro asistirali i čak mnogo lakše nego što su očekivali stekli ogromnu prednost. Na poluvremenu je ona iznosila čak 23 poena - 23:46.

U nastavku su Valjevci nešto više uspeli da urade, bili su bar koliko-toliko ravnopravan protivnik, utoliko pre što je Duško Vujošević mnogo više ukazivao priliku svojim igračima sa klupe. Ali opet je ostala velika prednost na strani Beograđana koji su u ovom susretu imali čak 20 skokova više (51/31) i mnogo više asistencija (19/9), što su bili jasni pokazatelji njihove nadmoći nad sinoć više nego bledim domaćinom.

Kompletnu statistiku pogledajte OVDE

Trener crno - belih Duško Vujošević pohvalno je nakon meča govorio kako o protivniku tako i o njegovim igračima, čijim je pristupom bio izuzetno zadovoljan:

- Metalac ima sezonu koju niko nije očekivao. Obezbedio u ABA učešće u Evrokupu, napravili su ekipu koja ima odličnu hemiju između igrača i blizu su trećeg mesta. Zbog svega toga svaki protivnik mora maksimalno da pristupi meču u Valjevu, što smo i mi večeras uradili. Pohvalio bih moje igrače, uložili su zajednički napor što se odrazilo pre svega na igru u odbrani, nesebično znajući u kakvoj situaciji rade. Protivnik je bio malo i potrošeni s obzirom da su pre samo dva dana slavio u važnom meču za njih.

Sa druge strane trener Valjevaca Vladimir Đokić je realno sagledavši stanje, naglasio da je protivnik već od starta pokazao snagu:

- Teška utakmica, prilično ružna. Odigrali smo tri u nizu važne utakmice koje smo morali da dobijemo, potrošili smo mnogo snage i energije i očekivao sam da može doći do pada. Jedina ideja je bila da pokušamo da ih iznenadimo u prvoj četvrtini, da snažnom igrom pokažemo da ovi rezultati nisu slučajni. Međutim, od starta su pokazali zašto igraju tu gde igraju, razbijali su nam kretnje. U toj situaciji najlakše je povući se i šutirati za tri poena, kada ne pogađaš desi se ovo što se desilo. Utakmica se igrala praktično samo u prvih pet minuta, što je poražavajuće za publiku koja je ispunila salu.

U 12. kolu Metalac gostuje Tamišu u Pančevu, a meč se igra u nedelju 31. maja u 18 časova i 30 minuta.

-

Poraz za kraj turneje

Košarkaši Metalca su drugu ovogodišnju turneju po Kini završili porazom, pa je konačan skor sa ekipom Pekinga 3:3. Poslednji meč je odigran u gradu Šinji, a Peking je pobedio rezultatom 87:82 (21:25,16:15, 27:21, 23:21). Valjevci su poslednji meč odigrali bez kapitena Đukanovića i centra Mikulića, koji su u prethodnim duelima sa ekipom za koju nastupa nekadašnji NBA as Stefon Marberi doživeli povrede.

Malo jedno poluvreme

ORK Metalac - Crvenka 22:30 (14:13) Korektna igra u prvih 30 minuta nije bila dovoljna za prvu radost ORK Metalca u ovoj sezoni. Iako su u drugo poluvreme ušli sa prednošću Valjevci su doživeli ubedljiv poraz od ekipe Crvenke. Meč je obeležila i teža povreda domaćeg beka Dakića, koji je u prvoj akciji posle kontakta u skoku sa jednim od gostujućih igrača pao na leđa i odvežen je na preglede u bolnicu.