Zadru triler u Valjevu

Metalac FarmakomZadar 87:93 (20:18, 16:27, 18:15, 23:17, 10:16)

U utakmici koja je evocirala uspomene na najslavnije dane jugoslovenske košarke Zadar je, poput prvog odmeravanja snaga daleke 1973., uspeo da pobedi Metalac. Tada su asovi poput Ćosića i Đerđe doneli prevagu na stranu gostiju, a ovoga puta, nakon 45 minuta velike borbe Florens i Sobin. Metalac je tako sa skorom od četiri pobede i devet poraza završio prvi deo prvenstva, a drugi počinje već u sredu utakmicom protiv podgoričke Budućnosti, drugom od sedam vezanih na domaćem parketu.

Videlo se od samog starta da će prvo poluvreme za Valjevce predstavljati “hod po mukama”. Zadar je odmah ušao u dobar ritam, sigurnost je gostima doneo Sobin serijom poena sa niskog posta, dok su Valjevci promašili nekoliko zicera i slobodnih bacanja. Uz dosta uloženog truda Metalac je uspeo da rezultat “prevede” na svoju stranu do kraja prve četvrtine, ali je sam start drugog perioda i najavio šta će se dalje dešavati. Zadar je drugu četvrtinu otvorio serijom 11:0, konce je vukao fantastični Florens, koji je nemilosrdno pogađao van 6,75 (17 poena u prvom poluvremenu, 5/7 za 3), a kada nije mogao sam, preciznim dodavanjima pronalazio je Bošnjaka i Širka, koji su bili mirne ruke. Na velikom odmoru bilo je 36:45, a Zadar je u prvih dvadeset minuta za tri poena šutirao odličnih 10:17. Odbrambeno, Metalac je nastavio tamo gde je stao u slabom izdanju protiv Mege u Sremskoj Mitrovici, ali se mora naglasiti da su i arbitri imali nekoliko odluka na štetu domaćina.

normal xj4a2939

“Rudarskom” odbranom Metalac je u trećoj četvrtini topio, i u jednom trenutku i skoro istopio prednost protivnika, ali je ostao bez prvog centra Majstorovića, koji je nakon sumnjivog faula nad Kraljevićem, ukupno četvrtim, zadadio i tehničku grešku i morao na klupu. Uspeli su domaći da priđu na 54:55, ali je novom serijom “svemoćnog” Florensa Zadar u poslednju deonicu ušao sa šest poena viška.

normal xj4a2888

Imali su Zadrani i više rešenja u napadu, ali i više sreće u poslednjoj četvrtini. Neke “ničije” lopte završile su u njihovim rukama pod košem Metalca za lagane poene, dok su Florens i Ramljak pogodili važne trojke. Promašen zicer Jošila na 65:73 u 27. minutu bio je, izgledalo je, “početak kraja” priče za valjevski sastav, pogotovo jer je nedugo potom i Jevtović morao van igre zbog pet faulova. Iako se serijom poena kapitena Kutlešića sa penala Metalac približio na 70:72, Florens i Sobin su ponovo odveli Zadar na “opipljivih” +5. Uzvraća Kutlešić, ponovo sa linije slobodnih bacanja,Ramljak sa zicera, vraća tri poena prednosti za goste, ali Todorović pogađa svoju najvažniju trojku dosadašnjeg toka sezone za izjednačenje na 26 sekundi pre kraja. Valjevci su odlučili da brane napad i nisu pogrešili jer je Ramljak promašio šut za tri poena. Ipak, za 1,8 sekundi preostalog vremena, sem šuta Jošila koji je završio na obruču, domaći nisu uspeli da učine ništa više, pa se ušlo u produžetak.

normal dsc 7656

Kao da su se Valjevci istrošili u drugom poluvremenu jureći prednost protivnika. Lako je Zadar došao do prednosti, a posle sumnjive nesportske lične dosuđene Todoroviću, koji je reklo bi se nehotice nagazio Ivanova, i prelomio susret u Valjevu. Meč su obeležili veliki problemi u napadačkoj igri Metalca, gde su napadi veoma često rešavani igrom jedan na jedan u kojoj je samo Kutlešić imao prava rešenja.

Zadar je na kraju u penal završnici došao možda i do previsoke pobede, u kojoj su najefikasniji bili Florens sa 32 (trojke 8/12), Sobin sa 17 (14 skokova), odnosno Bošnjak i Ivanov sa po 12 poena. Kod Metalca Kutlešić je ubacio 24, Jevtović 13, Ljubičić 11, a Majstorović 10 poena.

Kompletnu statistiku možete pogledati OVDE

-

Bez pritiska u Zagrebu

Na tri kola pre kraja ABA lige još uvek je otvoreno pitanje ko će od timova izgubiti pravo da sledeće sezone nastupa na Jadranu, trenutno su najugroženiji Tajfun i Sutjeska, a grupi onih koji strahuju za status nalazi se i valjevski Metalac, opterećen konstantnim finansijskim problemima, koji su uslovili i osipanje igračkog sastava. Član tima od skoro nije centar Miloš Janković, koji je sporazumno raskinuo ugovor i karijeru nastavlja u Švajcarskoj, pa je Metalac ostao sa 12 registrovanih igrača, računajući i juniora Badovinca, koji je priključen prvom timu.

Crna odbojkaška subota

Valjevski odbojkaški prvoligaši doživeli su poraze u 10. kolu i to identičnim rezultatom 1:3. VA 014 Gorenje, oslabljen neigranjem srednjaka Radića koji se povredio protiv Mladenovca izgubio je od odlične ekipe Borca iz Starčeva, dok je Valjevo, takođe bez bitnog igrača Katarine Marisavljević, koju muči povreda ramena, u slaboj utakmici bodove prepustilo užičkom Jedinstvu, ekipi sa začelja tabele.

Metaloplastika odbranila pehar

Rukometaši šabačke Metaloplastike su u finalu petog memorijalnog turnira "Nikola Jevremović Gužva" savladali beogradski Partizan sa 23:16 (11:9) i tako po treći put osvojili pehar namenjen najboljoj ekipi, drugi put uzastopno. Treće mesto osvojila je Crvena zvezda, koja je sa kombinovanom ekipom za gol bila bolja od domaćeg Metalca - 28:27 (14:13).